DEMO na MT5 REAL ZALOGUJ SIĘ UKRYJ
Baza wiedzy
Dlaczego kontrakty futures
Metatrader 5
Zakładanie rachunku krok po kroku
Rola DIMS Trading
Informacje prawne
Wsparcie on-line

Baza wiedzy

Poniżej znajdują się linki do stron, tweeter-ów poświęconych tematyce inwestycyjnej które warto znać i odwiedzać.

AKTUALNOŚCI:


EDUKACJA:


NEWS-y RYNKOWE:


TWEETER:

  • Zerohedge
  • #OOTT

Dlaczego kontrakty futures

Rozważania należy zacząć od tego jakie instrumenty są powszechnie dostępne? Na pewno na pierwsze skojarzenie pada na rynek Akcji. W Polsce handluje się nimi na parkiecie przy ul. Książęcej 4, w Warszawie. No, może raczej nie parkiecie a serwerach Giełdy Papierów Wartościowych lub jak kto woli WSE [nazwa międzynarodowa – Warsaw Stock Exchange]. Należy jednak wiedzieć, że notuje się tam nie tylko akcje spółek giełdowych ale także kontrakty futures, np. na WIG 20 czy też kontrakty na akcje niektórych spółek oraz kilka walut. Rynek GPW jest rynkiem regulowanym, zcentralizowanym a cena jest zależna od faktycznie zawartych transakcji pomiędzy dwiema stronami – sprzedającym i kupującym. Niestety określany jest jako płytki i mało zmienny rynek, szczególnie w ujęciu intraday-owym. Ze świecą szukać tutaj silnych, długich trendów.

Inną bardzo mocno promowaną grupą produktów są kontrakty CFD. CFD są to instrumenty pochodne od instrumentów bazowych. Istnieje kilka biur maklerskich, brokerów którzy zapewniają dostęp do tych instrumentów. Należy jednak wiedzieć, że rynek CFD jest to tak naprawdę wewnętrzny rynek danego brokera/domu maklerskiego, który samodzielnie rozlicza dane zlecenie (jest on drugą stroną transakcji) lub tez przekazuje je do większego podmiotu, scalającego mniejsze. W tym przypadku cena nie jest zależna od rynku (podaży i popytu) a wyłącznie od tego co oferuje dany dom maklerski/broker.

Instrumenty bazowe to instrumenty dostępne na rynku regulowanym, jak wspomniany wcześniej kontrakt na WIG 20. Z kolei kontrakt CFD to instrument, który ma możliwie jak najlepiej odwzorowywać zachowanie instrumentu bazowego ale nigdy nim nie będzie. Zawsze będą występowały różnice w nazwie pomiędzy dwoma brokerami oferującymi „ten sam instrument”, będzie także różnica mnożniku, mogą także się pojawiać różnice w cenie pomiędzy notowaniem u jednego czy drugiego brokera a ceną na rynku regulowanym. Jest to jednak takie małe okno na świat, ponieważ pośrednio jest dostęp do notowań ropy, złota czy innych instrumentów notowanych za granicami Polski. Funkcjonuje dźwignia finansowa (można kupić za więcej niż się posiada) oraz jest możliwość kupienia mniejszej pozycji (np. 0,1 kontrkatu).

Porównując kontrakty futures do których dostęp zapewnia m.in. przez AMP z oferowanymi CFD największą różnicę znajdziemy w warunkach transakcyjnych. Pomijając oczywiście, że w przypadku kontraktów futures mamy do czynienia z instrumentami notowanymi na rynku regulowanym na giełdzie w Chicago, Tokyo czy innych światowych ośrodkach to nie wątpliwą zaletą są koszty transakcyjne które są tutaj o wiele niższe, brak jest kosztów utrzymania pozycji. Więcej instrumentów z różnych klas jest dostępnych w zasięgu ręki co pozwala na większą dywersyfikację portfela. Spread? Można powiedzieć że brak jest to oferta między dwiema ofertami a zarazem najmniejszy krok notować. Jeden tick pokrywa całkowicie koszty transakcyjne. Można więc powiedzieć, że nie istnieje.

Wady? Tak, są. Trzeba przewalutować złotówki na USD lub EUR, minimalna wielkość zlecenia to 1 kontrakt. Przelew do USA i z USA kosztuje relatywnie drogo. Średnio łącznie ok 60 USD. Minimalny depozyt to 500 USD ale aby cokolwiek zrobić trzeba mieć min. 2500 USD ale i tak przy takim depozycie brak jest miejsca na błędy. Obecność HFT ale nie brokera lecz robotów.

W zamian otrzymujemy dostęp do rynku rzeczywistego, możliwość handlowania na obligacjach USA, Niemiec, Ropie, Złocie, pszenicy, kukurydzy, kakao o wiele, wiele taniej niż na CFD (patrz przykład lub załóż demo i sprawdź samemu).

Metatrader 5

Metatrader jest platformą dobrze znaną z rynku CFD. Wersja Metatrader 5 posiada kilka ulepszeń względem poprzedniej „czwórki”. Dostała także akredytacje od CME i w ten sposób za jej pośrednictwem możemy oficjalnie składać zlecenia które są realizowane na tej i innych giełdach. Taka informacja potwierdza bezpieczeństwo podczas stosowania tej platformy a co ważne, jest ona darmowa. Niestety nie posiada niektórych funkcjonalności którymi dysponują inne, płatne platformy aczkolwiek można ją we wszystko „doposażyć”. Funkcjonuje usługa Market w platformie i na stornie producenta gdzie programiści z całego świata kodują rozmaite strategie, wskaźniki czy tez skrypty. Samemu także można zlecić napisanie indywidualnie zaprojektowanego wskaźnika czy też strategii inwestycyjnej za „rozsądne” pieniądze (programiści wykonują to w zaresie cenowym od 50.00 do ok 500.00 USD, jest to zależne od stopnia skomplikowania).

Co ważne, istnieje wersja mobilna MT5 która można zainstalować na tablecie czy telefonie komórkowym. W ten sposób można mieć podgląd w to co się dzieje na naszym rachunku inwestycyjny (pozostałe platformy nie posiadają takiej funkcjonalności). Aplikacja jest do pobrania w sklepie play.

Za pośrednictwem platformy Metatrader 5 możemy składać wszystkie zlecenia jakie oferuje nam dana giełda, możemy obserwować głębokość rynku patrząc ile zleceń jest na danym tick-u ceny. Jest także dostęp do wolumenu rzeczywistego, funkcja stosowania niestandardowych Time Frame-ów jak np. wykres 3-minutowy, 20-minutowy czy 2-godzinny oraz możliwość składania zleceń za pomocą głębokości rynku, One Click Trader-a czy też typowo poprzez kartę „nowe zlecenie”.

Ostatecznie na koniec warto zaznaczyć ze platforma Metatrader 5 występuje także w Polskiej wersji językowej oraz wyróżnia się sześć typów zleceń (w MT4 tylko cztery rodzaje).

Porównanie funkcjonalności MT5 i MT4 w PDF
Nazwy instrumentów CQG w MT5

Zakładanie rachunku krok po kroku

  • Przed założeniem rachunku
  • Wymagane dokumenty
  • Instrukcja wypełniania formularza
  • Po złożeniu aplikacji

Rola DIMS Trading

DIMS Trading pełni funkcję Introducing Broker-a firmy AMP Futures na terenie Polski. Na co dzień sami inwestujemy własne środki na rynku kontraktów terminowych w ramach prowadzonej przez nas spółki i jest to jej główny cel. Specjalizujemy się w krótkoterminowych transakcjach w ramach jednego dnia sesyjnego (Day Trading). Handlujemy na obligacjach, surowcach, indeksach giełdowych ale także na dewizach.

Propagowanie aktywności inwestycyjnej na rynkach kontraktów terminowych jest celem pośrednim naszej spółki. Chcemy jednak wspierać tych, którzy decydują się zrobić ten krok i chcą przejść na rynki bardziej profesjonalne, niż popularyzowane kontrakty CFD (notabene zakazane w USA). Pomagamy dobrać odpowiednie oprogramowanie, wyjaśniamy na co zwrócić uwagę aby przed rozpoczęciem handlu na rynku kontraktów futures, prowadząc support dla klientów z Polski, który bazuje na naszych doświadczeniach.

Informacje prawne

Podmiotem prowadzącym rachunek inwestycyjny, obsługującym transakcje, rozliczającym je i w pełni za nie odpowiedzialnym jest Firma AMP Global Clearing, LLC Customer Segregated Funds. Wszelkie ewentualne roszczenia należy kierować do tej firmy. DIMS Trading Sp. Z o.o. będzie interweniować w imieniu osób zakładających rachunek inwestycyjny za jej pośrednictwem w/w firmie na wniosek klienta.

Obowiązują wszelkie regulaminy, prawa i obowiązki, które zostały stworzone przez firmę AMP Global Clearing i które są dostępne na ich stronie oraz w pokoju klienta.

Wsparcie on-line

W celu uzyskania dodatkowych informacji, zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego. Czas reakcji wynosi do 24h, najczęściej jednak udaje nam się skontaktować w ciągu tego samego dnia w którym otrzymujemy pytanie.

W sprawach pilnych, warto do nas zadzwonić.

Jeśli ktoś z was ma problem i chce pokazać co się dzieje u niego na platformie/pulpicie/komputerze możemy się połączyć za pomocą aplikacji Skype i funkcjonalności „udostępnianie ekranu”. Naturalnie wymaga to posiadania u nich konta. Jest także możliwość połączenia się za pośrednictwem aplikacji TeamViewer.

Wszystkie niezbędne dane kontaktowe są w zakładce kontakt

DIMS